Program i zajęcia
Program
Szczęśliwe dzieciństwo to pragnienie każdego rodzica dla swojego dziecka. W tym wyjątkowym okresie dziecko potrzebuje uwagi i zainteresowania.
Nasz przedszkolny plan nauczania to dynamiczne i atrakcyjne podejście, które łączy edukację z zabawą. Stawiamy na rozwój emocjonalny, społeczny i poznawczy dzieci poprzez różnorodne aktywności artystyczne, sensoryczne i sportowe. Nasi wykwalifikowani nauczyciele zapewniają wsparcie i indywidualne podejście, umożliwiając dzieciom odkrywanie świata w bezpiecznym i kreatywnym środowisku.
Zajęcia dydaktyczno-wychowawcze
Codzienne prowadzimy zajęcia dydaktyczno-wychowawcze zgodnie z podstawą programową Ministerstwa Edukacji Narodowej. Nasze przedszkole pracuje na programie „Zbieram, poszukuję, badam”, autorstwa Doroty Dziamskiej i Marzeny Buchnat. Jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego z 14 lutego 2017 roku. Stanowi on podstawę do planowania pracy z dziećmi od najmłodszej do najstarszej grupy wiekowej.
W pracy z dziećmi wykorzystywane są także:
- metoda Pozytywnej Dyscypliny w Przedszkolu,
- elementy metody M. Montessori,
- metoda dziecięcej matematyki – prof. E. Gruszczyk - Kolczyńskiej,
- metoda ruchu rozwijającego – W. Sherborne,
- metoda gimnastyki twórczej – R. Labana, C. Orfa,
- metody pedagogiki zabawy,
- metoda gimnastyki mózgu – P. Dennisona,
- metoda dobrego startu – prof. M. Bogdanowicz,
- elementy systemu edukacji przez ruch – D. Dziamskiej,
- metoda dramy,
- metody relaksacyjne,
- metody aktywizujące,
- bajkoterapia.
Język angielski
Naukę języków obcych warto rozpocząć jak najwcześniej. Podczas zajęć dzieci cały czas są aktywne – nie tylko się uczą, ale także bawią językiem. Zajęcia z języka angielskiego odbywają się 3 razy w tygodniu.
Rytmika i taniec
Rytmika w przedszkolu uczy poprzez zabawę. Uwrażliwia dzieci na sztukę, a także wspiera ich rozwój fizyczny i emocjonalny. Podczas zajęć dzieci rozwijają swoje umiejętności słuchowe, muzyczne, motoryczne. Taniec pozytywnie wpływa na prawidłową postawę ciała, sprawność motoryczną, koordynację i pamięć ruchową, świadomość własnego ciała, szybkość reakcji. Zajęcia odbywają się 2 razy w tygodniu.
Fitness dla dzieci
Nie bez powodu mówi się, że ruch to zdrowie. Jednak w przypadku dzieci ma on zdecydowanie szersze znaczenie. Zabawy ruchowe w przedszkolu mają kluczowe znaczenie, gdyż przypadają na okres, w którym dziecko kształci i szlifuje swoje zdolności przy jeszcze niewykształconym w pełni układzie kostnym czy nerwowym. Odpowiedni program ruchowy zwiększy potencjał dziecka i przygotuje je do bardziej zaawansowanych aktywności w okresie szkolnym.
Sensoplastyka
Sensoplastyka oraz ćwiczenia grafomotoryczne — terapia ręki to zajęcia, które pozwalają dzieciom na poznawanie świata poprzez zaangażowanie wszystkich zmysłów oraz usprawnienie pracy rączek. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu.
Boże słówko
Zajęcia te nastawione są na wspólne poznawanie i odkrywanie Boga — Przyjaciela. Podczas zajęć dzieci zapoznawane są z Biblią. Poznają zwyczaje chrześcijańskie, święta, tradycje. Podczas tych spotkań poznają również najważniejsze modlitwy i piosenki.
Zajęcia grupowe z psychologiem
W naszym przedszkolu nad prawidłowym rozwojem emocjonalnym i społecznym dzieci czuwa psycholog. Prowadzi obserwację, bada gotowość dziecka do rozpoczęcia nauki, a dla potrzebujących dzieci prowadzi zajęcia wspomagające rozwój. Ponadto współpracuje z nauczycielami w celu rozwiązywania problemów wychowawczych w grupach.
Grupowe zajęcia logopedyczne
Opierają się na zasadach proponowanych przez pedagogikę zabawy, która ma na celu pomoc w nauce mowy i rozwijaniu niezbędnych dla jej poprawnego funkcjonowania aspektów tj. sprawność narządów mowy, prawidłowy tor oddechowy, poprawna artykulacja i kompetencje fonologiczne. Zajęcia logopedyczne odbywają się raz w tygodniu. Istnieje również możliwość zajęć indywidualnych.
Edukacja społeczna i proekologiczna
Edukacja społeczna ma na celu ułatwienie dzieciom budowanie dobrych, wartościowych relacji z innymi ludźmi, zarówno rówieśnikami, jak i dorosłymi. Proekologiczna skupia się na równie istotnej relacji pomiędzy człowiekiem a środowiskiem. Wspólne odkrywanie świata, piękna przyrody pozwoli poczuć się jego częścią i od najmłodszych lat kształtować postawę poszanowania dla środowiska naturalnego.
Warsztaty teatralne
Zabawa w teatr jest jednym ze sposobów nauczania i wychowywania dzieci. Daje możliwość spontanicznej zabawy z rówieśnikami. Dzięki kontaktom ze sztuką dziecko rozwija myślenie, inteligencję, wyobraźnię, poznaje skutki zachowań bohaterów, wnika w ich przeżycia. Dziecko styka się z normami społecznymi, wartościami, bohaterami pozytywnymi i negatywnymi. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu.